Lappeenranta Dog Show 19.-20.6.2021

Judges

Saturday 19.6. FCI groups 2, 3, 5, 6, 7
Sunday 20.6.FCI groups 1, 4, 8, 9, 10

Reserve judge for all breeds Leni Finne

Saturday

FCI 2
Hovawart Anca Giura, Romania
Affenpinscher, Black Russian Terrier, Caucasian Ovtcharka, German Pinscher, Landseer, Miniature Pinscher, Newfoundland, Shar Pei, Tibetan Mastiff Cristian Stefanescu, Romania
Anatolian Shepherd Dog, Bulldog, Ciobanesc Romanesc de Bucovina, Dobermann, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Estrela Mountain Dog, Long-haired, Estrela Mountain Dog, Short-haired, Italian Cane Corso, Pyrenean Mountain Dog, Rottweiler Leni Finne
Appenzell Cattle Dog, Bernese Mountain Dog, Bullmastiff, Entlebuch Cattle Dog, Great Swiss Cattle Dog, Mastiff, Saint Bernard Dog, Long-haired, Saint Bernard Dog, Short-haired Marko Bubalo, Kroatia
Danish-Swedish Farmdog, Great Dane, black and harlequin, Great Dane, blue, Great Dane, fawn and brindle Tanya Ahlman-Stockmari
Other breeds from FCI group 2 Elena Oikkonen

FCI 3
Australian Silky Terrier, Brazilian Terrier, Cairn Terrier, Cesky Terrier, Fox Terrier, Smooth-haired, Fox Terrier, Wire-haired, German Hunting Terrier, Irish Glen Of Imaal Terrier, Irish Soft Coated Wheaten Terrier, Jack Russell Terrier, Parson Russell Terrier, Yorkshire Terrier Anca Giura, Romania
American Staffordshire Terrier, Australian Terrier, Staffordshire Bull Terrier Tanya Ahlman-Stockmari
Other breeds from FCI group 3 Pirjo Aaltonen

FCI 5
Chow Chow, Eurasier, Iceland Sheepdog Leni Finne
Basenji, Canaan Dog, Canadian Eskimo Dog, Cirneco dell’Etna, Finnish Lapponian Dog, Finnish Spitz, Hokkaido, Ibizan Hound, Rough-haired, Ibizan Hound, Smooth-haired, Kai, Karelian Bear Dog, Kintamani-Bali Dog, Kishu, Korea Jindo Dog, Lapponian Herder, Norwegian Buhund, Norwegian Elkhound, black, Norwegian Elkhound, grey, Pharaoh Hound, Podenco Canario, Podengo Portuguese Smooth-haired Large, Podengo Portuguese Smooth-haired Medium size, Podengo Portuguese Smooth-haired Miniature, Podengo Portuguese Wire-haired Miniature, Podengo Portuguese, Wire-haired Large, Podengo Portuguese, Wire-haired Medium size, Russian-European Laika, Shikoku, Swedish Lapphund, Taiwan Dog, Thai Ridgeback, West-Siberian Laika Outi Piisi-Putta
American Akita, American Eskimo Dog, Danish Spitz, East-Siberian Laika, Greenland Dog, Hälleforshund, Norrbottenspitz, Norwegian Lundehund, Samoyed, Siberian Husky, Swedish Elkhound, Swedish White Elkhound, Thai Bangkaew Dog, Volpino Italiano, Yakutian Laika Riitta Niemelä
Other breeds from FCI group 5 Augustin Ionescu, Romania

FCI 6
Alpenländische Dachsbracke, Basset Artésien Normand, Basset Bleu de Gascogne, Basset fauve de Bretagne, Basset Hound, Bluetick Coonhound, Briquet Griffon Vendéen, Dalmatian, Grand Basset Griffon Vendéen, Grand Bleu de Gascogne, Grand Griffon Vendéen, Griffon Bleu de Gascogne, Griffon Fauve de Bretagne, Griffon Nivernais, Petit Basset Griffon Vendéen, Petit Bleu de Gascogne, Rhodesian Ridgeback, Russian Hound, Small Swiss Hound, Small Bernese Hound, Small Swiss Hounds Small Lucerne Hound, Small Swiss Hounds, Small Jura Hound, Small Swiss Hounds, Small Schwyz Hound, Treeing Walker Coonhound Cristian Stefanescu, Romania
Other breeds from FCI group 6 Riitta Niemelä

FCI 7
English Pointer, Hungarian Vizsla Short-haired, Hungarian Vizsla Wire-haired, Irish Red and White Setter, Irish Red Setter, Short-haired German Pointer, Weimaraner Long-haired, Weimaraner Short-haired, Wire-haired German Pointer Maja Bubalo, Kroatia
Other breeds from FCI group 7 Marko Bubalo, Kroatia

Junior Handler Maja Bubalo

Final competitions
FCI 2 Tanya Ahlman-Stockmari
FCI 3 Pirjo Aaltonen
FCI 5 Augustin Ionescu, Romania
FCI 6 Cristian Stefanescu, Romania
FCI 7 Marko Bubalo, Kroatia
Best junior Anca Giura, Romania
Best veteran Pirjo Aaltonen
Best breeders group Cristian Stefanescu, Romania

Sunday

FCI 1
Australian Shepherd, Bearded Collie, Belgian Shepherd Dog, Groenendael, Belgian Shepherd Dog, Laekenois, Belgian Shepherd Dog, Malinois, Belgian Shepherd Dog, Tervueren, Border Collie, Pumi, Romanian Mioritic Shepherd Dog, Shetland Sheepdog Augustin Ionescu, Romania
Australian Kelpie, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Bergamasco, Collie Rough, Collie Smooth, Dutch Shepherd Dog, Long-haired, Dutch Shepherd Dog, Rough-Haired, Dutch Shepherd Dog, Short-haired, German Shepherd Dog, German Shepherd Dog, long and harsh outer coat, Maremma and Abruzzese Sheepdog, Slovakian Chuvach, White Swiss Shepherd Dog Elena Oikkonen
Other breeds from FCI group 1 Tanya Ahlman-Stockmari

FCI 4
All breeds Marko Bubalo, Kroatia

FCI 8
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel, Lagotto Romagnolo Anca Giura, Romania
Barbet, English Springer Spaniel, Flat Coated Retriever, German Spaniel, Irish Water Spaniel, Nova Scotia Duck Tolling Retriever, Portuguese Water Dog, Russian Spaniel, Sussex Spaniel, Welsh Springer Spaniel Maja Bubalo, Kroatia
American Water Spaniel, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Curly Coated Retriever, Field Spaniel, Frisian Water Dog, Golden Retriever, Labrador Retriever, Nederlandse Kooikerhondje, Spanish Waterdog Riitta Niemelä

FCI 9
King Charles Spaniel, Kromfohrländer, Little Lion Dog, Medium Size Poodle, black, brown and white, Medium Size Poodle, grey, apricot and red, Miniature Poodle, black, brown and white, Miniature Poodle, grey, apricot and red, Standard Poodle, black, brown and white, Standard Poodle, grey, apricot and red, Toy Poodle Anca Giura, Romania
Chinese Crested Dog, Lhasa Apso, Maltese, Markiesje Cristian Stefanescu, Romania
Bichon Frisé, Bolognese, Boston Terrier, Shih Tzu, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier Jarmo Hilpinen
Coton de Tuléar, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Papillon, Pekingese, Petit Brabancon, Phalène, Russian Toy Long-haired, Russian Toy Short-haired Leni Finne
French Bulldog Maja Bubalo, Kroatia
Chihuahua Long-haired, Chihuahua Smooth-haired Marko Bubalo, Kroatia
Bichon Havanais, Cavalier King Charles Spaniel, Japanese Chin, Pražský Krysarík, Pug, Russkaja Tsvetnaja Bolonka Pirjo Aaltonen

FCI 10
Saluki, Whippet Cristian Stefanescu, Romania
Afghan Hound, Azawakh, Borzoi, Deerhound, Greyhound, Hungarian Greyhound, Irish Wolfhound, Italian Greyhound, Polish Greyhound, Sloughi, Spanish Greyhound Outi Piisi-Putta

Junior Handler Henna Pesonen

Final competitions
FCI 1 Elena Oikkonen
FCI 4 Marko Bubalo, Kroatia
FCI 8 Maja Bubalo, Kroatia
FCI 9 Leni Finne
FCI 10 Outi Piisi-Putta
Best junior Cristian Stefanescu, Romania
Best veteran Tanya Ahlman-Stockmari
Best breeders group Leni Finne
Best in Show Anca Giura, Romania