Tuomarit

 

Lauantai 15.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 2, 4, 5, 7
Sunnuntai 16.4. arvostellaan FCI:n ryhmät 3, 6, 8, 9, 10

 

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Charlotte Höier, Tanska
bordercollie, pitkäkarvainen collie Charlotte Höier, Tanska
welsh corgit Knut Sigurd Wilberg, Norja
itäeuroopanpaimenkoira, saksanpaimenkoirat, shetlanninlammaskoira Leni Finne
belgianpaimenkoirat, mudi, pulit, pumi Maija Mäkinen
australianpaimenkoira, pyreneittenpaimenkoirat, schapendoes, schipperke, sileäkarvainen collie, tsekinpaimenkoira, valkoinenpaimenkoira Marko Ljutic, Kroatia
muut Paul Stanton, Ruotsi

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Peter Berchtold, Itävalta
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, berninpaimenkoira, entlebuchinpaimenkoira, hollanninrottakoira, isosveitsinpaimenkoira, itävallanpinseri, leonberginkoira Cristian Stefanescu, Romania
kääpiösnautserit, snautserit, suursnautserit Knut Sigurd Wilberg, Norja
pinseri, tiibetinmastiffi Tanya Ahlman-Stockmari
hovawart, kääpiöpinseri, landseer, newfoundlandinkoira Teija Salmi-Aalto
apinapinseri, bokseri, dogo argentino, englanninbulldoggi, espanjanmastiffi, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit Zlatko Kraljic, Kroatia
muut Peter Berchtold, Itävalta

Ryhmä 4
Varalla kaikille ryhmä 4 roduille Rita Kadike-Skadina, Latvia
pitkäkarvaiset mäyräkoirat Rita Kadike-Skadina, Latvia
muut Attila Czeglédi, Unkari

Ryhmä 5
basenji, chow chow, cirneco dell’etna, dansk spids, eurasier, hokkaido, ibizanpodencot,  japaninpystykorva, kaanaankoira, kainkoira, kishu, koreanjindonkoira, musta norjanhirvikoira, ruotsinlapinkoira, shiba, shikoku, volpino italiano Arvid Göransson, Ruotsi
lapinporokoira, suomenlapinkoira Leni Finne
harmaa norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, samojedinkoira Riitta Niemelä
faaraokoira, kanarianpodenco, karjalankarhukoira, lunnikoira, länsigöötanmaanpystykorva, portugalinpodengot, suomenpystykorva Tanya Ahlman-Stockmari
grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian Tuula Savolainen
muut Augustin Ionescu, Romania

Ryhmä 7
spinone Peter Berchtold, Itävalta
karkeakarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen saksanseisoja, pont-audemerinspanieli, ranskanspanieli Riitta Niemelä
muut Marko Bubalo, Kroatia

Junior Handler Ida Huttunen

Ryhmäkilpailut
1 Marko Ljutic
2 Peter Berchtold
4 Attila Czeglédi
5 Augustin Ionescu
7 Marko Bubalo
Paras veteraani Paul Stanton
Paras kasvattajaryhmä Leni Finne

Ryhmä 3
japaninterrieri Attila Czeglédi, Unkari
amerikanstaffordshirenterrieri, bullterrieri, kääpiöbullterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri, yorkshirenterrieri Cristian Stefanescu, Romania
cairnterrieri, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, skotlanninterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri Knut Sigurd Wilberg, Norja
airedalenterrieri, amerikankarvatonterrieri, amerikanrottaterrieri, borderterrieri, brasilianterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, lakelandinterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri Leni Finne
jackrussellinterrieri, kerrynterrieri, parsonrussellinterrieri, tenterfieldinterrieri, vehnäterrieri Peter Berchtold, Itävalta
muut Augustin Ionescu, Romania

Ryhmä 6
bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, dalmatiankoira, gascognenbassetti, grand basset griffon vendéen, grand gascon saintongeois, grand griffon vendéen, petit basset griffon vendéen, rhodesiankoira Attila Czeglédi, Unkari
muut Leni Finne

Ryhmä 8
amerikancockerspanieli, espanjanvesikoira Arvid Göransson, Ruotsi
clumberinspanieli, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, sussexinspanieli Marko Bubalo, Kroatia
chesapeakelahdennoutaja, cockerspanieli, sileäkarvainen noutaja Marko Ljutic, Kroatia
englanninspringerspanieli, novascotiannoutaja, walesinspringerspanieli Paul Stanton, Ruotsi
amerikanvesispanieli, barbet, fieldspanieli, friisinvesikoira, kiharakarvainen noutaja, viiriäiskoira Peter Berchtold, Itävalta
labradorinnoutaja Riitta Niemelä
kultainennoutaja, lagotto romagnolo, portugalinvesikoira Viveca Lahokoski

Ryhmä 9
bolognese, tiibetinterrieri, venäjänbolonka, venäjäntoyt, villakoirat Maija Mäkinen
chihuahuat Marko Bubalo, Kroatia
havannankoira, japanese chin, kiinanpalatsikoira, kingcharlesinspanieli, kromfohrländer, papillon, phalène, prahanrottakoira Rita Kadike-Skadina, Latvia
kiinanharjakoira, mopsi, tiibetinspanieli Tanya Ahlman-Stockmari
cavalier kingcharlesinspanieli, ranskanbulldoggi Tuula Savolainen
muut Zlatko Kraljic, Kroatia

Ryhmä 10
afgaaninvinttikoira Arvid Göransson, Ruotsi
whippet Attila Czeglédi, Unkari
espanjanvinttikoira, italianvinttikoira, sloughi, venäjänvinttikoira Tuula Savolainen
muut Charlotte Höier, Tanska

Junior Handler Iva Raic

Ryhmäkilpailut
3 Augustin Ionescu
6 Leni Finne
8 Peter Berchtold
9 Rita Kadike-Skadina
10 Charlotte Höier
Paras veteraani Cristian Stefanescu
Paras kasvattajaryhmä Augustin Ionescu
Best in Show Knut Sigurd Wilberg