Lappeenranta Dog Show 18.-19.6.2022

Tuomarit

Lauantai 18.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 2, 3, 5, 6, 7
Sunnuntai 19.6. arvostellaan FCI:n ryhmät 1, 4, 8, 9, 10

Tuomarinmuutos 4.4.2022
Cristian Stefanescu ei valitettavasti pääse näyttelyymme arvostelemaan. Hänelle merkityt rodut arvostelee Roberto Schill, Romania. Muutokset on merkitty punaisella.

Tuomarinmuutos 22.4.2022
Augustin Ionescu ei valitettavasti pääse näyttelyymme arvostelemaan. Hänelle merkityt rodut ja ryhmäkilpailut arvostelee Darko Drobnjak, Serbiasta. Muutokset on merkitty sinisellä.



Lauantai

Ryhmä 2
Varalla kaikille ryhmä 2 roduille Leni Finne
hovawart Anne-Chaterine Edoff, Sweden
aidi, bukovinankoira, castro laboreironkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, newfoundlandinkoira, pyreneittenmastiffi, sao miguelinfila, sarplaninac, shar pei, tiibetinmastiffi Roberto Schill, Romania
leonberginkoira, pyreneittenkoira Jarmo Hilpinen
bokseri, bordeauxindoggi, cane corso, dobermanni, dogo argentino, estrelanvuoristokoira, lyhytkarvainen, estrelanvuoristokoira, pitkäkarvainen, kangalinkoira, napolinmastiffi Leni Finne
bernhardinkoira, lyhytkarvainen, bernhardinkoira, pitkäkarvainen, bullmastiffi, mastiffi Marko Bubalo, Croatia
apinapinseri, englanninbulldoggi, kääpiöpinseri, landseer, pinseri, venäjänmustaterrieri Michael Laub, Denmark
snautseri, musta, snautseri, pippuri & suola, suursnautseri, musta, suursnautseri, musta-hopea, suursnautseri, pippuri & suola Regina Blessing, Germany
muut Reia Leikola-Walden

Ryhmä 3
Varalla kaikille ryhmä 3 roduille Leni Finne
amerikanstaffordshirenterrieri, andalusianrottakoira, biewerterrieri, brasilianterrieri, jackrussellinterrieri, parsonrussellinterrieri, silkkiterrieri, staffordshirenbullterrieri, yorkshirenterrieri Astrid Lundava, Estonia
bullterrieri, japaninterrieri, karkeakarvainen kettuterrieri, kääpiöbullterrieri, sileäkarvainen kettuterrieri, vehnäterrieri Leni Finne
muut Pirjo Aaltonen

Ryhmä 5
american eskimo dog, amerikanakita, jämtlanninpystykorva, samojedinkoira, siperianhusky Anne-Chaterine Edoff, Sweden
chow chow, eurasier Leni Finne
basenji, buhund, etnankoira, faaraokoira, harmaa norjanhirvikoira, hokkaidonkoira, ibizanpodenco, karkeakarvainen, ibizanpodenco, lyhytkarvainen, jakutianlaika, kaanaankoira, kainkoira, kanadaneskimokoira, kanarianpodenco, karjalankarhukoira, kintamani-balinkoira, kishunkoira, koreanjindonkoira, lapinporokoira, länsisiperianlaika, musta norjanhirvikoira, pohjanpystykorva, portugalinpodengo, karkeakarvainen, iso, portugalinpodengo, karkeakarvainen, keskikokoinen, portugalinpodengo, karkeakarvainen, pieni, portugalinpodengo, sileäkarvainen, iso, portugalinpodengo, sileäkarvainen, keskikokoinen, portugalinpodengo, sileäkarvainen, pieni, ruotsinlapinkoira, shikokunkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, taiwaninkoira, valkoinen ruotsinhirvikoira, venäläis-eurooppalainen laika Outi Piisi-Putta
islanninlammaskoira, lunnikoira, saksanpystykorva, pomeranian, thai ridgeback, thaimaanpystykorva, volpino italiano Regina Blessing, Germany
muut Darko Drobnjak, Serbia

Ryhmä 6
alppienajokoira, basset artésien normand, basset hound, bluetick coonhound, bretagnenbassetti, briquet griffon vendéen, dalmatiankoira, gascognenbassetti, gascogne-saintongenajokoira, grand basset griffon vendéen, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, iso gascognenajokoira, petit basset griffon vendéen, pieni gascognenajokoira, pienisveitsinajokoira, pieniberninajokoira, pienisveitsinajokoira, pienijuranajokoira, pienisveitsinajokoira, pieniluzerninajokoira, pienisveitsinajokoira, pienischwyzinajokoira, rhodesiankoira, walkerinpesukarhukoira, venäjänajokoira Roberto Schill, Romania
muut Sophie Aspholm

Ryhmä 7
karkeakarvainen saksanseisoja, karkeakarvainen unkarinvizsla, lyhytkarvainen saksanseisoja, lyhytkarvainen unkarinvizsla, pointteri, punainen irlanninsetteri, punavalkoinen irlanninsetteri, weimarinseisoja, lyhytkarvainen, weimarinseisoja, pitkäkarvainen Maja Bubalo, Croatia
muut Marko Bubalo, Croatia

Junior Handler Maja Bubalo

Ryhmäkilpailut
2 Leni Finne
3 Pirjo Aaltonen
5 Darko Drobnjak, Serbia
6 Roberto Schill, Romania
7 Marko Bubalo, Kroatia
Paras juniori Leni Finne
Paras veteraani Darko Drobnjak, Serbia
Paras kasvattajaryhmä Roberto Schill, Romania


Sunnuntai

Ryhmä 1
Varalla kaikille ryhmä 1 roduille Leni Finne
australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, pitkäkarvainen collie, saksanpaimenkoira, saksanpaimenkoira, pitkäkarvainen, sileäkarvainen collie Anne-Chaterine Edoff, Sweden
ardennienkarjakoira, etelävenäjänkoira, itäeuroopanpaimenkoira, komondor, kuvasz, maremmano-abruzzese, mudi, owczarek podhalanski, picardienpaimenkoira, pieniamerikanpaimenkoira, polski owczarek nizinny, shetlanninlammaskoira, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira Astrid Lundava, Estonia
lyhytkarvainen pyreneittenpaimenkoira, mallorcanpaimenkoira, pitkäkarvainen pyreneittenpaimenkoira Roberto Schill, Romania
bouvier, brienpaimenkoira / briardi, puli, muut värit, puli, valkoinen, pumi Michael Laub, Denmark
katalonianpaimenkoira, serra de airesinpaimenkoira Pirjo Aaltonen
partacollie, schipperke, valkoinenpaimenkoira, vanhaenglanninlammaskoira, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke Regina Blessing, Germany
muut Darko Drobnjak, Serbia

Ryhmä 4
mäyräkoira, karkeakarvainen, mäyräkoira, lyhytkarvainen, mäyräkoira, pitkäkarvainen Jarmo Hilpinen
muut Marko Bubalo, Croatia

Ryhmä 8
kiharakarvainen noutaja, labradorinnoutaja Marko Bubalo, Croatia
amerikanvesispanieli, friisinvesikoira Pirjo Aaltonen
amerikancockerspanieli, chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, cockerspanieli, espanjanvesikoira, fieldspanieli, kooikerhondje, kultainennoutaja, lagotto romagnolo Reia Leikola-Walden
muut Maja Bubalo, Croatia

Ryhmä 9
Varalla kaikille ryhmä 9 roduille Leni Finne
lhasa apso, maltankoira, markiesje, shih tzu Roberto Schill, Romania
tiibetinspanieli, tiibetinterrieri Jarmo Hilpinen
bostoninterrieri, coton de tuléar, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanpalatsikoira, pekingeesi, kingcharlesinspanieli, mopsi, papillon, petit brabancon, phalène, venäjäntoy, lyhytkarvainen, venäjäntoy, pitkäkarvainen Leni Finne
villakoira, iso, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, iso, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, keskikokoinen, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, keskikokoinen, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, kääpiö, harmaa, aprikoosi ja punainen, villakoira, kääpiö, musta, ruskea ja valkoinen, villakoira, toy Michael Laub, Denmark
bichon frisé, bolognese, cavalier kingcharlesinspanieli, havannankoira, japanese chin, löwchen, prahanrottakoira, ranskanbulldoggi, venäjänbolonka Pirjo Aaltonen
chihuahua, lyhytkarvainen, chihuahua, pitkäkarvainen, kiinanharjakoira, kromfohrländer Sanna Vehkomäki

Ryhmä 10
saluki, whippet Roberto Schill, Romania

muut Outi Piisi-Putta
Junior Handler Sanna Vehkomäki

Ryhmäkilpailut
1 Regina Blessing, Saksa
4 Jarmo Hilpinen
8 Reia Leikola-Walden
9 Leni Finne
10 Outi Piisi-Putta
Paras juniori Leni Finne
Paras veteraani Pirjo Aaltonen
Paras kasvattajaryhmä Roberto Schill, Romania
Best in Show Astrid Lundava, Viro